Üretim ve Sertifikalar


 

Aydın Dağları’ndan Organik Zeytinler

Memecik türü zeytin ağaçlarından oluşan zeytinliklerimiz Aydın Dağları yamaçlarında yer almaktadır.  Memecik zeytini, çok verimli ve yağ kalitesi yüksek bir tür olup, %28-30 oranında yağ verir. Yağı koyu yeşilimsi, sarı renkli, kuvvetli meyve kokulu, kimyasal ve duyusal özellikler bakımından Türkiye’de yetişen en kaliteli ve değerli zeytin çeşitlerindendir. Doğrudan tüketim sağlayan natürel sızma zeytinyağı üretimi için çok özel ve ideal bir zeytindir.

Organik Tarım

Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal madde kullaılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. 

Biz zeytinlik arazilerimizde hiç bir şekilde kimyasal gübre ve zeytin sineği ve diğer zararlılar ile mücadele için ziraii ilaç kullanmadık. Çünkü bu yöntemler ile, zeytinyağı ile birlikte siz tüketicilere ve ve ziraii ilaç kullanımı esnasında doğaya kimyasal maddeler ulaşır. Bunların yerine, maliyeti daha yüksek olmasına rağmen, hayvansal gübre ve bioteknik mücadele yöntemlerini  kullanmayı tercih ediyoruz. Bir üretici olarak, size ve doğaya karşı yerine getirilmesi gereken en büyük sorumluluğumuzun bu doğal yöntemleri kullanmak olduğu bilinci içerisinde çalışıyoruz.

Organik üretim, Tarım Yönetmeliği hükümlerine göre yetkili kuruluşlar tarafından yapılan denetlemeleri müteakip 5 inci yılın sonunda verilen sertifika ile belgelendirilir. Biz de bu güne kadar yapmış olduğumuz %100 organik üretimin setifikasyonunu alabilmek amacıyla 2017 yılında başvuruda bulunduk ve arazilerimizi denetçilere açtık.

Özenli Üretim

Organik yetiştirdiğimiz zeytinlerin toplanmasından, zeytinyağı elde edinceye kadar geçen sürecin her aşamısına, çok büyük bir özen gösteriyoruz. Bu kapsamda;

*    Zeytinleri kasalarda toplayıp sıkım için nakliye ediyoruz,

*    Zeytinleri modern kontinü sistem sıkma makinelerinde mutlaka 6 saat içinde sıktırıyoruz,

*    Zeytin sıkma işleminde Soğuk Sıkım yöntemini kullanıyoruz.

     Separötörden akan nefis zeytinyağı videosu için tıklayınız

Bu süreçlere gösterdiğimiz özen, elde ettiğimiz zeytinyağının düşük asit derecesinde olmasını sağlıyor.  Soğuk sıkım ile zeytinyağının preslenmesi neticesinde, içinde trans yağ asitleri oluşmamakta ve içinde bulunan bioaktif bileşikler zarar görmemektedir.

 Muhafaza ve Dolum

Zeytinyağının ideal koşullarda saklanması çok büyük bir önem arz etmektedir. İdeal koşullar zeytinyağını ışık, sıcaklık ve havadan (oksijen) uzak tutmayla sağlanır. Bu koşullar sağlanamazsa zeytinyağının kendine has koku, tat, aroma ve rengi kaybolur. Biz bu koşulları yerine getirebilmek için, zeytinyağın okside olmasını önleyecek donanıma sahip krom tanklar kullanıyoruz.

Ürettiğimiz zeytinyağını sizden talep geldikçe, yarı otomatik dolum makiineleri ile hijyenik olarak dolduruyoruz. Böylece sizin tüketiminize sunduğumuz MinOliva Naturel zeytinyağını son ana kadar ideal koşullarda saklayabilme şansına sahip oluyoruz.

Dolum videosunu izlemek için tıklayınız.

 

 

        

     SERTİFİKALAR 

 

 

 

 

 

TAKİPTE KALIN

MinOliva © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır